10 Yunan adasına 7 günlük vize! Erdoğan: Aramızda çözülemeyecek sorun yok

Atina’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile ortak basın açıklaması düzenledi.

Atina’da bulunmakta memnun olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bir dahaki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğiz. Yılda en az 1 kez bu buluşturmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için de hayırlı olacağını düşünüyorum.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; İyi komşuluk ve dostluk bildirgesi imzaladık.

2021 yılında oluşturulan Ortak Eylem Planı’nda oluşturan planların sonuç vermesi memnun edici. Turizm ve kültürel alan ilişkileri geliştireceğiz. Ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkarılması konusunda mutabık kaldık. Gerek turizm, gerek kültürel arasında ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

Ege ve Doğu Akdeniz’de tutumlarımız hakkında da görüş alışverişinde bulunduk, dışişleri bakanlarımızın kararlı bir şekilde çalışmalarını istedik. Terörle mücadeleyi de ele aldık. Özellikle Lavrion Kampı’nın kapatılmasını memnuniyetle karşıladık.

Gazze başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı ele aldık, Türkiye olarak en başında beri sivillerin hedef alınması hiçbir şekilde onaylamadığımızı vurguladık. Yaşananlar vicdanları yaralamaktadır. Uluslararası toplum sessiz kalmamalı, kalıcı ateşkes tekrar sağlanmalıdır. 1967 sınırlarında bağımsız, egemen, toprak bütünlüğünü haiz Filistin devletinin bir kez daha kaçınılmaz olduğunu gördük. Türkiye olarak garantör olmaya hazır olduğumuzu açıkladık. Gazze’ye yardımlarımızı hızla sürdürüyoruz, uluslararası toplumun da gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

“ARAMIZDA ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUN YOKTUR”

Aynı deniz, coğrafyayı paylaşıyoruz. İki komşu arasında görüş ayrılığının olması çok normal, bizim aramızda çözülemeyecek bir sorun yoktur. Yeter ki büyük resme odaklanalım, denizi geçip derede boğulanlardan olmayalım.

Önümüzdeki toplantı için kendilerini Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyacağım.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN YUNAN ADALARINA VİZESİZ SEYAHAT DÖNEMİ

Miçotakis açıklamasında Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkilerin yeniden canlandırılmasına karar verildiğini belirtti.

Miçotakis sözlerini şöyle sürdürdü; Önceki görüşmelerimizde atacağımız adımlar konusunu konuştuk. Ekonomi, ufak ölçekli birimler ve ikili ticaretin artırılması hedefini konuştuk. Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Polis ve sahil güvenliğinin iş birliği sayesinde gelişen bu ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecektir.

Yunanistan’ın Türkiye’yi AB sürecinde sağlayacağı destek konusunu da ele aldık.

Vize meselesinde de daha yakın bir iş birliği konusunu ele aldık. Vize meselesinde Türk öğrenciler ve Avrupalı öğrenciler arasında muaf meselesini de ele aldık. 10 Yunan adasında Türk vatandaşlarının 7 gün vizesiz seyahat etmesi konusunda karar olarak ele aldık. Zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de konuşmaya hazır olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx