Ağızdaki sarımsak kokusunu yok ediyor! Çare yoğurdun içinde saklı

Sarımsak içerisinde bulunan maddeler nedeniyle tükettikten sonra ağızda yoğun bir koku kalmasına neden oluyor. Bu da pek çok kişinin sarımsak içeren uzak durmasına yol açıyor.

Kokusu nedeniyle tüketmekte kararsız kaldığımız sarımsağın sağlığa olan faydaları ise oldukça fazla. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, birçok hastalık riskini azaltıyor. Doktorlar tarafından tüketimi öneriliyor.

YOĞURT

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre sarımsak kokusunu gidermenin en etkili yolu doğal yoğurt tüketmek. Tam yağlı sade yoğurdun içerisindeki proteinlerin sarımsak nefesine neden olan bileşikleri ortadan kaldırdığı gözlemlendi. Araştırmalar sonucunda ise doğal yoğurdun bu durumda etkili olduğu belirtiliyor.

Özellikle içeriği yüksek proteinden oluşan yoğurtlar sarımsak nefesini kesmek için çok daha etkili oluyor. Bu nedenle sarımsak tükettikten sonra rahatsız edici kokulardan arınmak için yüksek proteinli doğal yoğurt tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Kızartılmış sarımsak üzerinde yapılan bir araştırmada ise koku giderici etkilere tekrar rastlandığı belirtiliyor. Uzmanlara göre kızartılmış sarımsak tüketmek diğer alternatiflerden daha az kokuya neden olan bir durum.

Tüketilen aromalı yoğurtların yanı sıra kokuyu gidermek için tam yağlı ve sade yoğurtların tüketilmesi öneriliyor. Kokuyu etkili bir şekilde gidermesi için ise sarımsak yedikten bir süre sonra tüketilmesi gerektiği söyleniyor.

MAYDANOZ

Yapılan farklı araştırmalarda bazı besinlerin sarımsak kokusunu bastırdığı belirtiliyor. Maydanoz, kendine özgü bir aromaya sahiptir ve taze yaprakları çiğnendiğinde veya yemeklere eklediğinizde ağız kokusunu giderebilir. İçerdiği klorofil pigmenti, ağızdaki kötü kokuları nötralize edebilir.

ELMA

Bol sarımsaklı bir yemek tükettikten sonra nefes kokusundan kurtulmak için elma tüketmeyi deneyebilirsiniz. Elma, doğal olarak tatlı bir meyve olup, ağzınızı tazeleyebilir ve hoş bir tat bırakabilir. Elma çiğnemek, meyve lifleri sayesinde dişlerinizi temizleyebilir.

ISPANAK

Maydanozda bulunan klorofil ıspanakta da mevcuttur. Bu da ağız kokusunu gidermek için etkili olabileceğini gösteriyor. Tercihe bağlı olarak ıspanak veya maydanoz gibi yeşillikleri tüketerek sarımsak kokusunu arındırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir