Bakan Özer eğitimdeki kazanımları anlattı

Bakan Özer, Türkiye’nin son yirmi yılda eğitimde yaşadığı dönüşümün OECD’nin hazırladığı raporda da yer aldığını vurguladı. Bu dönüşümde Türkiye’de eğitime erişimle ilgili yapılan fiziki yatırımlar, eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların kaldırılarak eğitim sisteminin toplumsal taleplere duyarlı hâle getirilmesi ve eğitime erişim için uygulanan sosyal politikaların etkili olduğunu kaydetti.

OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 99’UN ÜSTÜNDE
Uygulanan politikalar sayesinde Türkiye’de eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarının yüzde 99’un üzerine çıktığını ifade eden Özer, “2000’li yıllarda beş yaştaki okullaşma oranları yüzde 11’di. Eğitimde fırsat eşitsizliği buradan başlıyordu. Ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 44’tü, şu anda yüzde 99,12’ye yükseldi. İlkokulda yüzde 99,54, ortaokulda yüzde 99,17. oldu. Yani cumhuriyet tarihinde ilk kez anaokulundan liseye kadar eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranları yüzde 99’un üzerine çıktı. Bu, müthiş bir kazanım” değerlendirmesinde bulundu.

GERİ DÖNENLERİN SAYISI 82 BİNİ AŞTI
Diğer yandan deprem bölgesine geri dönen öğrencilerle ilgili bir sosyal medya paylaşımı yapan Bakan Özer mesajında şu ifadelere yer verdi: “Yaşanan büyük afetin ardından okullarımız ve tüm eğitim kurumlarımızda en kısa sürede eğitim öğretim faaliyetlerimize başlamakla bölgedeki yaşamın olağan akışına kavuşmasına öncülük ettik.Afet bölgesinden farklı illerimize naklini aldıran öğrencilerimizin 82 bin 405’i okullarına geri döndü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir