Bilim İnsanları Dünya’dan 212 Işık Yılı Uzaklıkta Bir Gezegen Keşfetti!

NASA’nın James Webb Teleskobu, Dünya’dan 212 ışık yılı uzaklıkta, kumdan oluşmuş bulutlara sahip, tuhaf bir gezegen keşfetti. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencete…

NASA’nın James Webb Teleskobu, Dünya’dan 212 ışık yılı uzaklıkta, kumdan oluşmuş bulutlara sahip, tuhaf bir gezegen keşfetti.

‘Fluffy’ olarak adlandırılan WASP-107b gezegeni bilim kurgu filmlerindeki dünyayı anımsatıyor.

Şimdiye kadar keşfedilen en tuhaf atmosferlerden birine sahip olan ötegezegen,  Jüpiter büyüklüğünde.

Gök bilimciler gezegende, silikat kum bulutları, su ve Dünya’da asit yağmuru oluşturabilen kükürt dioksitin bulunduğunu gördüklerinde şaşırdılar.

Uzmanlara göre daha da şaşırtıcı olanı, NASA’nın 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWST) sera gazı metanından hiçbir iz tespit etmemiş olması. Bu önemli çünkü WASP-107b’nin, ısıyı dinamik bir atmosfer etrafında hareket ettirmek için henüz bilinmeyen bir mekanizmaya sahip olduğunu gösteriyor.

Hollanda’daki KU Leuven Astronomi Enstitüsü’ndeki araştırmacılara göre, gezegen, su yerine kum damlacıkları üretse de, Dünya’ya benzer bir bulut oluşumu sistemine sahip.

Daha önce farklı bulutlar tespit edilmiş olsa da, kimyasal bileşimlerin gök bilimciler tarafından analiz edildiği ilk sefer.

WASP-107b, güneşten biraz daha soğuk ve daha az kütleli bir yıldızın yörüngesinde dönen sıcak bir gaz devi.

Gezegenin, Jüpiter’le kıyaslandığında yoğunluğunun az olduğu gözlemlendi. Bundan dolayı çok daha derin bir analiz gerçekleştirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx