Enflasyon Beyaz Yakalıların Harcamalarını da Etkiledi: En Zorlayan Harcama Ulaşım ve Yakıt

Artan enflasyon ile beyaz yakalıların değişen harcamalarını konu alan bir araştırma yapıldı. Araştırmanın detayları ?

AGS Global Araştırma Şirketi tarafından beyaz yakalıların enflasyon ile birlikte yaptıkları haracamalar üzerine bir araştırma yapıldı.

Eylül ayında Türkiye’nin önde gelen holding ve kurumsal şirketlerinde çalışan 201 beyaz yakalı çalışanın katılımı ile bu araştırma yapıldı.

Enflasyon sebebiyle beyaz yakalıların en zorlandıkları harcama yüzde 59,7 ile ulaşım ve yakıt. Listenin ikinci sırasında yüzde 55,2 ile gıda ve üçüncü sırada yüzde 44,8 ile giyim/ayakkabı ve aksesuar yer alıyor.

Yapılan harcamaların yüzdeleri ise şu şekilde ?

Geçen yıla kıyasla beyaz yakalıların yüzde 29.9’u en çok ev dışı yeme-içme bütçesini azaltırken yüzde 25.4’ü tatil ve seyahat bütçelerini düşürdü. Elektronik, giyim, aksesuar ve ayakkabıya da daha az bütçe ayrıldı.

2022’da yurtiçinde tatil yapanların oranı yüzde 64,2 iken, 2023’te ise bu oran yüzde 50,7’ye düştü. Beyaz yakalıların 10’undan 4’ü tatil yapamadığını belirtti.

Beyaz yakalılar en çok zorlandıkları harcama olan ulaşım ve yakıt maliyetlerini düşürmek için özel araçları yerine toplu taşımayı tercih ettiklerini belirttiler.

4 beyaz yakalıdan biri ise ulaşım maliyetleriyle mücadele etmek için herhangi bir önlem almayacağını söyledi.

Beyaz yakalılara sorulan bir diğer soru ise 2023’un son çeyreğinde Türkiye’nin en önemli iki sorunun ne olacağıydı.

Bu soruya verilen cevaplar ise yüzde 85 ile enflasyon ve hayat pahalılığı ve yüzde 44,8 ile göçmen sorunu oldu.

Listenin devamında ise şu cevaplar verildi; konut bulamama, deprem, işsizlik. Son olarakta iklim krizi ise jeo-politik tansiyonda artış ve susuzluk tehlikesi cevapları verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx