Merkez Bankası Resmen Açıkladı: Dolar Kurunda 40 TL İçin Net Tarih Verildi!

Uzun zamandır alışılagelmiş ekonomi modelinin dışında hareket eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 28 Mayıs sonrası göreve başlayan yeni ekonomi yönetimi ile birlikte para politikalarında da kapsamlı bir değişikliğe gitti.

Klasik iktisat çizgisine yaklaşan TCMB, bir süredir Türkiye ekonomisine büyük hasar veren enflasyon ile mücadele etmek için faiz artırımına gitmesinin yanı sıra, alınan kredi daraltma politikaları ile de finansal sıkılaşma adımlarını sertleştirdi.

6 PPK üst üste faiz artırarak döviz sahiplerini TL mevduatına yönlendirmeyi hedefleyen Merkez Bankası, ekonomi piyasalarında söz sahibi aktörler ile gerçekleştirdiği raporu yayımladı.

Her ay düzenli aralıklarla yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Kasım ayı raporuna göre 31 Aralık 2023 itibarıyla dolar kurunda yaşanacak yükselişlere yönelik net tahminler verilirken, ortaya çıkan rapor 52’si finansal sektör ve 17’si reel sektör olmak üzere toplam 69 katılımcının yanıtlarıyla hazırlandı.

MERKEZ BANKASI DOLARDA 40 LİRA İÇİN TARİH VERDİ

Bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? sorusuna yanıt veren katılımcılar, 31 Aralık itibarıyla cari yıl sonu dolar/TL paritesi için 29,9961 TL’lik medyan tahminde birleşti.

Aynı katılımcılara 2024 yılının Aralık ayı itibarıyla beklenen dolar kuru tahminleri de sorulurken, verilen yanıtlara göre 12 ay sonra muhtemel dolar/TL paritesi için 39,6182 TL’lik tahmin açıklandı.

ARALIK AYINDA SON FAİZ ARTIRIMI GELEBİLİR

Son PPK toplantısında beklentilerin iki katına çıkaracak 500 baz puanlık faiz artırımına giden Merkez Bankası, kararın gerekçesini açıkladığı raporda sıkılaşma politikalarında sona yaklaşıldığını belirterek, gelecek aylarda 250 baz puanlık son bir faiz artırımına gidilebileceğinin sinyallerini vermişti.

21 Aralık 2023 tarihinde yılın son faiz kararını duyuracak olan TCMB, piyasaların beklentisine göre politika faizlerini yüzde 42.5 seviyesine yükseltecek ve 2024 yılının ilk çeyreğinde yeni faiz kararları pas geçilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx