NASA’dan diğer gezegenleri tespit için yeni ‘aynalar’

NASA ötegezegenlerin daha iyi gözlenebilmesi için gelecekte uzay teleskoplarında deforme olabilen aynaların kullanılacağını söylüyor. Bu bağlamda Caltech’in Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Deforme Olabilen Ayna Teknolojisi Projesi üzerinde çalışıyor.

Donanımhaber’in aktardığı ayrıntılara göre dünya dışı yaşam arayışı uzay araştırmalarında merkezi rol oynuyor. Gelecekte dünyamıza benzer yaşanabilir gezegenleri keşfetme isteği temel odak noktası olacak. Direkt görüntüleme teknikleri, dünya benzeri gezegenlerin atmosferik koşulları ve jeolojik özellikleri hakkında bilgi edinmek için zaruri bir ihtiyaç. Ancak bu gezegenleri gözlemek sanılandan çok daha zor.

YILDIZLARIN IŞIĞI ÖTEGEZEGENLERİN TESPİTİNİ ZOR HALE GETİRİYOR

Bu zorluklardan biri gezegene evsahipliği yapan yıldızdan gelen parlamanın gözlem yapmayı zorlaştırması. Çünkü gezegenler evsahibi yıldızlardan 10 milyar kat daha sönük ışığa sahipler. Dolayısıyla ötegezegenleri tespit etmek oldukça zorlaşıyor.

Bilim insanları yıldızdan gelen ışığı ortadan kaldırmak için koronograf cihazlarını kullanıyorlar. Bu sayede teleskoplar gezegenden yansıyan ışığı tespit edebiliyor.

NASA, deforme olabilen bir aynanın teleskoptaki en küçük kusurları bile düzeltebildiği ve kalan ışık kirliliğini ortadan kaldırabildiğinden koronograf için önemli bir bileşen olduğunu belirtiyor. Aynalar arasındaki yanlış hizalama veya teleskopun optiklerindeki bir dengesizlik istenmeyen yıldız ışığı sızıntılarına neden olabiliyor. Dolayısıyla teleskobun optiklerinin hassasiyeti ötegezegenlerin soluk ışıklarını tespit etmek için büyük önem taşıyor.

Bu nedenle koronograf kullanarak dünya benzeri gezegenleri tespit etmek için hem teleskopun hem de cihazın optik kalitesinin pikometre seviyesinde ya da yaklaşık bir hidrojen atomu büyüklüğü kadar olağanüstü hassas bir şekilde kontrol edebilmeyi gerektiriyor.

Bu nedenle deforme olabilen aynalar uzay koronograflarının hassasiyeti için hayati önem taşıyor. Bu aynalar, Mayıs 2027’de fırlatılması planlanan NASA’nın Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu’nun bir enstrümanında test edilecek. Elde edilecek sonuçlar gelecekteki yaşanabilir gezegen araştırmaları için büyük önem arz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx