“Yılmaz Bahrareş” öldürüldü… PKK içindeki ‘Lazlar’: İlk isim ‘Laz Kemal’ idi

Odatv – Özel

Terör örgütü Marksist Leninist Komünist Parti yöneticisi Yılmaz Bahrareş kod adlı Osman Nuri Ocaklı Suriye’nin kuzeyinde yer alan Aynularap bölgesinde MİT tarafından düzenlenen bir operasyonla etkisiz hale getirildi.

MLKP adına Türkiye’de çok sayıda eylemin talimatı veren, Bursa’daki cezaevi saldırısı da dahil olmak üzere birçok terör eylemini organize eden Osman Nuri Ocaklı, MLKP’nin sözde yönetim kadrolarında yer aldı.

PKK/KCK mensupları ile Suriye ve Türkiye’de güvenlik güçlerine yönelik eylemlerin planlayıcısı ve uygulayıcısı konumunda olan Ocaklı, MİT tarafından takibe alındıktan sonra Suriye’nin kuzeyindeki Aynularab bölgesinde etkisiz hale getirildi. Ocaklı’nın MLKP’nin silahlı kanadı Fakirlerin ve Ezilenlerin Silahlı Kuvvetleri’nde faaliyet gösterdiği biliniyordu.

KOBANE’DE NE İŞİ VARDI

Osman Nuri Ocaklı’nın Aynularap’da bulunmasının nedeni MLKP’nin siyasetinde yatıyor. MLKP, uzun süredir terör örgütü PKK ile işbirliği yapıyor. Suriye’nin kuzeyinde ABD desteğiyle oluşturulan PKK-YPG terör örgütünün ‘kurtarılmış alanları’nda IŞİD’e karşı mücadele bahanesiyle toplanan sözde sol örgütlerden biri de MLKP.

MLKP, 12 Mart 2016 tarihinde Halkların Birleşik Devrim Hareketi bileşenleri ile birleşerek Türkiye’de faaliyet yürüten bazı komünist ve Marksist-Leninist silahlı örgütlerle ortak bir cephe oluşturdu.

Barış Pınarı Harekâtı’nda ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda Enternasyonalist Özgürlük Taburu içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu ile çatışmalara girdi.

KÜRT AYRILIKÇILIĞINA DESTEK VEREN KARADENİZLİ: OSMAN NURİ OCAKLI

Otuz yılı aşkın bir süredir MLKP içerisinde faaliyet yürüten Osman Nuri Ocaklı aslen Rize’li. Örgütte aldığı kod adı da Behrareş. Kürtçe’de Karadeniz anlamına geliyor.

Yılmaz Bahrareş kod adlı Osman Nuri Ocaklı’nın öldürülmesi akıllara PKK içindeki Lazları getirdi. Karadeniz kökenli teröristler PKK’nın kurucu kadrosunda dahi yer aldı. Bunların en bilineni Laz Kemal adını taşıyan Kemal Pir.

KEMAL PİR KİMDİR

Kemal Pir, 1952 yılında Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Güzeloluk köyünde dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okuma fırsatı bulan Pir, bu yıllarda Marksist-Leninist görüşlere yönelme kararı aldı. 1974’te Ankara Demokratik Yükseköğrenim Derneği’nde Abdullah Öcalan ile tanışan Pir, 1976’da örgüte kesin olarak katılmaya karar verdi. Örgütte çeşitli düzeylerde faaliyet yürüten Pir, 12 Eylül darbesinin ardından konulduğu Diyarbakır Cezaevi’nde bir ölüm orucu başlattı.

Kemal Pir, 14 Temmuz 1982’de Diyarbakır Cezaevi’nde başlayan ölüm orucu sonucunda, tutuklulardan Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek ile birlikte ölüm orucunun 55. gününde hayatını kaybetti.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx